Předběžné startovky jsou zveřejněny na webu MČR viz předchozí vzkaz.

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

Mistrovství světa Bulharsko

Velice úspěšná česká výprava se vrátila z Mistrovství světa, které se konalo 27.8.-3.9.2022 v bulharském Borovci. 40 našich závodníků zde ve čtyřech disciplínách vybojovalo celkem 71 medailí jednotlivců i družstev v 11 věkových kategoriích.

První závod ve SPRINTU byl postavený v těsné blízkosti centra soutěže v místech, kde začíná kabinková lanovka. Část závodníků si proběhla kus podobného lesa v přiléhajícím prostoru na závodech "World Cup", které Mistrovství světa předcházely a tak těžký, místy hůře prostupný terén našim závodníkům vyhovoval a nezaskočil je. 6x na večerním vyhlášení zazněla česká hymna. Pro zlatou medaili a titul Mistr světa si doběhli: Markéta Tollarová (D19-GBM), Jitka Šimáčková (D45-FPA), Martin Folwarczny (M19-GBM), Jakub Šrom (M21-GBM), Michal Voráček (M40-GNM) a Antonín Šindelka (M50-GBM). Česká reprezentace ještě první závodní den získala 5 stříbrných (Trpáková, Hažmuková, Soukupová, Voráčková, Fučík) a 4 bronzové medaile (Matulová, Adámková, Poláková, Mareček)

Pro oba závody na klasických tratích vybrali pořadatelé jeden větší prostor, který rozdělili na západní a východní polovinu se společným cílem u přilehlé silnice na severní straně prudkého svahu (mapa Govedartsi). V úterý 30.8. v první východní části běžely starší kategorie 2m, zatímco junioři, senioři a nejmladší veteráni M40 měli závod na 80m. Na 2m nebylo úplně jednoduché zaměřit a nalézt kontroly, i když tento závodní prostor byl příznivější (o něco méně prudší svah a prostupnější les) než západní část na které se běželo o dva dny později. Pouze 5 veteránů se dostalo výsledným časem pod hodinu, zato 2/3 závodníků pobyly v lese více než 100 minut. Mladší vítězové klasiky v pásmu 3,5 MHz doběhli v časech 36-50 minut.

Čechům se opět dařilo po oba dny klasických závodů. Vítězství ve svých kategoriích získali na 80m 3 závodníci: Michaela Novotná (D19-FTU), Hana Fučíková (D21-GAP) a Barbora Tomášková (D45-GBM).. I na 2m hrála česká hymna - 5 titulů Mistr světa vyběhli: Markéta Tollarová (D19-GBM), Pavla Hažmuková (D35-GBM), Alenka Pátková (D65-DCH), Martin Folwarczny (M19-GBM) a Jiří Mareček (M60-GBM). Na stupně vítězů je doprovodili a stříbrné nebo bronzové medaile z rukou mezinárodních rozhodčíc převzali v D19 Novotná Barbora, D21 Matulová, D35 Adámková a Hažmuková, D45 Šimáčková, D55 Skřivanová, Soukupová a Čadová, D65 Voráčková, M19 Dukát, M21 Šimáček a Šrom, M40 Šístek a Voráček, M50 Žáček a M60 Mareček. Ve druhé části vyhlašování výsledků družstev skončily s jedinou výjimků české týmy vždy na stupních vítězů (11-8-2 medailí).

Poslední závodní den jako by pořadatelé vzali přes kopírák. I v části prostoru Reliovo se v předchozím týdnu běžel světový pohár. Pro Mistrovství světa si ponechali větší náročnější západní část lesa se spoustou "kudrlinek", větších či menších zářezů, strží, potoků a mokrých rýh. Cílový prostor uprostřed vesnice zůstal stejný, pro některé závodníky tak byl známý doběh do koridoru. Naše juniorky nenechaly nikoho na pochybách, kdo má v této kategorii nejlepší závodnice - i pro čtvrtý titul si doběhla Češka, tentokráte Michaela Novotná (FTU). Druhé vítězství si připsala Hanka Fučíková (GAP) startující v kat.D35. Také Michal Voráček (GNM) vystoupal na nejvyšší stupínek podruhé a tak česká hymna zazněla celkem 3x. Druhých a třetích míst bylo na foxoringu méně než v minulých závodech - D45 Tomášková a Šimáčková, D65 Poláková a Voráčková, M19 Unčovský a M60 Mareček. Zato bramborových čtvrtých míst se urodilo požehnaně, někde jen těsně o pár vteřin si česká výprava rezervovala toto umístění téměř ve všech kategoriích (Tollarová, Matulová, Lásková, Hažmuková, Čadová, Šimáček, Šístek, Šindelka a Vlach).

Malá statistika na závěr:

223 závodníků z 21 zemí (40 z ČR)
211 rozdaných medailí (71 pro ČR)
16 států si odvezlo alespoň 1 cenný kov
2 předem přihlášené státy nepřijely (Srbsko, Turecko)