Vzkazovník

Tomáš [30.04.2024 15:17:36]
Předběžné startovky jsou zveřejněny na webu MČR viz předchozí vzkaz.
Tomáš [25.04.2024 13:54:00]
Na MČR 1.5. bude k dispozici školka pro děti. Viz web závodu foxteamturnov.cz/mcr2024.php
Nečik [17.12.2023 19:12:39]

Aktuálně

Podporuje nás...

NSA.  pravidelně podporuje náš sport prostřednictvím dotačních programů
Zpravodaj ČUS

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
Fotogalerie o ROB
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

WYAC Maďarsko - Mistrovství žáků a dorostu

Mistrovství světa žáků a dorostu 2023 – Városlöd 26-30.6.2023, Maďarsko
„PROTOŽE CHCEME“ tak znělo heslo na letošní mistrovství světa žáků a dorostu, které se odehrávalo poslední červnový víkend v maďarském Városlödu.
Z Prahy jsme vyráželi v pondělí 26.6.2023 s mírným půlhodinovým zpožděním se třemi mikrobusy. Řídili Blanka (VW), Milan (Citroen) a Mirek (Mercedes). Čtvrtým členem realizačního týmu v roli trenéra a psychologa byla Vlasta. Závodníci v počtu 19 byli poskládáni z 8 oddílů:

ASP – Petra, Simča (W14), Martin, Ondra (M14), Tomáš a Jáchym E. (M16)
AFK – Zuzka (W14), Aneta (W16)
DCH – Žanda (W14), Ája, Kája R. (W16), Filip, Bertík (M16)
ELB – Lukáš (M16)
FPA – Šéba (M14)
FTU – Kája N. (W16), Jáchym P. (M14)
GAP – Ema (W14)
GBM – Kačka (W16)
Pátý v kategorii M14 nám chyběl, Ilja si 3 dny před MS zlomil palec u nohy při fotbalu.

Cesta nám s krátkými zastávkami trvala asi 5,5 hodiny, po příjezdu nás ubytovali v bungalovech a chatce vysoko ve svahu. Nakonec v chatce skončili kluci z M 14, ostatní bydleli ve dvou bungalovech po 10 lidech. Odpolední trénink se odehrával hned za ubytovacím zařízen v poměrně hlubokém údolí, kde byly instalovány dvě kontroly na klasiku v obou pásmech a čtyři sprintové včetně majáků. Celkem to měřilo, a to i dvoumetr v údolí. Po tréninku proběhlo v místním kulturním zařízení zahájení s vystoupením bubeníka na začátku a tanci místní folklórní skupiny v jeho průběhu a na konci.

Mistrovství začalo závodem na dvoumetru na mapě Csehbánya – Észak. Start i cíl byly umístěny na jižním okraji mapy (západ – východ). Závodní prostor byl poměrně členitý, relativně dobře průběžný, místy s bukovým podrostem, který se hůře probíhal. Kategorie MW14 vyhledávaly jen 3 kontroly, W16 měly čtyři a M16 všech pět. Jako první šel do lesa Lukáš, jako poslední Aneta. V lese se ukázalo, kdo jak natrénoval a jaké měl i štěstíčko. Vítězné časy v jednotlivých kategoriích W14 – 47:50 Žanda, M14 – 34:42 Jáchym, W16 – 57:42 Kačka, M16 – 55:41 Bertík. Druhá místa přidali Kája R. ve W16 a Filip v M16, třetí pak Kája N. rovněž ve W16. Celková bilance prvního dne byla 6x zlatá (4x individuál, 2x družstvo W16, M16), 4x stříbrná (2x individuál, 2x družstvo W14, M14) a jednou bronz. Počasí bylo lehce proměnlivé, občas drobně sprchlo, ale nebyl horko a běželo se za poměrně příznivého počasí.

Druhý závodní den se běžel sprint v okolí zábavního parku (Sobri Joska Kalndpark). Star byl umístěn na severním břehu rybníka, po startu závodníci museli oběhnout jeho špičku a zamířili na jih do kopce do prvního okruhu. Na „S“ se museli vrátit zase až na břeh rybníka a po něm následovalo stejné kolečko ve druhém okruhu. Cíl byl opět u jižního břehu rybníka, kam bylo ze startu vidět. Výborného času dosáhla Aneta, která zaběhla těsně pod 19 minut, stejně jako Bertík se svými 20 minutami a 35 sekundami. V kategorii D16 se naše děvčata umístila na 1-5.místě v pořadí Aneta, Kája N., Ája, Katka, Kája R., v M16 obsadili kluci 1. a 3.místo v pořadí Bertík a Tomáš. Medaili ještě přidala Žanda na 3.místě v D14, Zuzka skončila čtvrtá. V M14 se hoši srovnali na 4-6.místě – Jáchym, Šéba, Ondra. Po skončení závodu a obědě v parku všichni vyrazili na atrakce, kde se dosyta vydováděli. Druhý den jsme bohužel zakončili úrazem u Tomáše při basketbalu s Číňany.

Třetím a posledním závodem byla klasika na 80 m na mapě Csehbánia – Gél. Cíl byl stejný jako na dvoumetru, start byl položen jižněji na východním okraji závodního prostoru. Shromaždiště bylo o něco konformnější, protože bylo ve sportovním areálu. V závodním prostoru byla tři příčná údolí, naštěstí nepříliš hluboká. Oproti předchozí klasice byl les daleko lépe průběžný. Ukázali jsme, že osmdesátku umíme běhat, o čemž svědčí tři zlaté medaile, přičemž od čtvrté nás dělilo pouhých devět vteřin. V obou dívčích kategoriích to byla česká bedna. V D14 zvítězila Zuzka, druhá byla Žanda a třetí Petra, v D16 pak první Kája N., druhá o dvě vteřiny Ája, třetí Aneta a čtvrtá Kačka. U kluků si pro druhé zlato doběhl Jáchym v M14 a v M16 obsadili druhé a třetí místo Bertík a Filip. V soutěži družstev to pak byla jasná tři zlata a jedno stříbro v M14, a to o pouhých 21 vteřin před třetími Ukrajinci.

Trenéři v rámci taktické přípravy před každým závodem určili jak závodní prostory (mapy jsme měli sebou již z domova) a umístění startů a cílů, ale i rozmístění kontrol ve variantách a charakter jednotlivých tratí. Probraly se také možné postupy v závodním prostoru, což se ukázalo jako užitečné zejména v závodě v pásmu 80 m.

Ocenění zaslouží všichni závodníci, ale nejvíce Bertík, kterému páté zlato uteklo o pár vteřin. I tak se ziskem 4x zlaté a jedné stříbrné medaile se stal nejúspěšnějším závodníkem šampionátu. Celková bilance české výpravy je tedy 9 zlatých, 6 stříbrných a 7 bronzových v individuálních závodech a 5 zlatých a 3 stříbrné v soutěži družstev (celkem 14-9-7). A to „PROTOŽE JSME CHTĚLI“.