Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

REPREZENTACE — mezinárodní závody Ukrajina

Ve dnech 5.–10. května se uskutečnil výjezd juniorské reprezentace na mezinárodní závody na Ukrajinu. Čtyřdenní akce probíhala nedaleko Lvova. K celkového počtu asi 160 ukrajinských závodníků se přidalo 6 Čechů, další cizinci se letos nezúčastnili.

V této konkurenci dosáhla malá česká výprava na několik medailových umístění, ale žádné prvenství:
3. místo – Michal Klíž (M40) — foxoring

Průběh závodů i cestovní zážitky popisují v článku sami junioři (příloha). Celkové výsledky najdete zde a mapu zde.

<MŠ>

Po loňské roční pauze a předloňské minivýpravě se začátkem května uskutečnil výjezd juniorské reprezentace na čtyřdenní mezinárodní závody na Ukrajinu. Již po několikáté se jarní akce konala nedaleko města Lvov v termínu 6.-9.5. K pětici přihlášeným juniorům se přidal Michal Klíž (M40) a jako druhý řidič střídal šéftrenéra Andreje, z výpravy nakonec odpadla Justýna, která na poslední chvíli zjistila, že nemá platný cestovní pas.

Článek o závodech napsali sami přítomní junioři – jen první příjezdový a současně i závodní den nepopsal nikdo z nich. Tak alespoň foto závodní mapy ze sprintu a výčet medailových umístění:
3. místo — Anna Sobotková (D19)
3.místo — Vojtěch Bžatek (M19)
3. místo — Michal Klíž (M40)

2.den očima Martina:
V neděli nás čekal 2m, který se běžel na druhé straně Lvova. Odjezd byl naplánovaný na 9 hod, ale ve skutečnosti se odjíždělo později a necelou hodinu jsme se plazili přes Lvov. Poté co jsme dorazili na místa, tak jsme vůbec neměli tušení kdy je start 00. Tak jsme se všichni nachystali, protože jsme startovali na začátku, a čekali jsme skoro hodinu, než začali říkat informace ohledně závodu. Dozvěděli jsme se, že některé kontroly nejsou moc dobře od startu slyšet a že start nula je za 10 minut. Start byl kousek mimo mapu a jeden koridor taky vedl mimo mapu.

Na trati byla zajímavá náběhová kontrola č.5, kterou brali muži. Prvních 5 minut, kdy byly slyšet dobře jenom dvě kontroly, se těžko na začátku určovalo pořadí, což vysvětluje naše časy. Skoro všichni jsme měli časy kolem 100min a více s naběhanou vzdáleností 12 km. Nejrychleji z nás zaběhl Tomáš, který to dal za 70 minut a vítězné časy byli pod hodinu. Celkově se nám závod nevydařil, 2 zlomené prvky, Michal po limitě. Nejlepší výsledek Tomáš 4. místo a ostatní jsme byli rádi, že jsme se udrželi v první desítce.

Poté jsme se vrátili, osprchovali a vyrazili do města se najíst. Potom nás Andrej ještě provedl zajímavými místy, které bychom jako turisté sami nenašli - například nacionalistickou restauraci, která byla z poloviny jako muzeum, dále jsme navštívili kavárnu, ve které se „těží“ káva. Večer nám Andrej ugriloval pravý šašlík, ochutnali jsme kaviár a další speciality.

Osmdesátka – den třetí (Anička)
K velkému překvapení všech jsme odjížděli na start jen s malým zpožděním oproti plánu, a i samotný start proběhl bez zdržení. Už z pohledu na mapu bylo poznat, že závod bude rychlý a krátký. Terén byl docela průběžný, s hlubokými zářezy, akorát mokrý po předchozím dešti. Jako už tradičně na těchto závodech byly některé kontroly hrozně potichu.

Po závodě se spustil znovu déšť a Andrej nás odvezl do místního rychlého občerstvení, kde jsme ochutnali místní specialitu – smaženou kapsu plněnou sýrem nebo masem. Po krátkém odpočinku na ubytování jsme se vypravili znovu do Lvova na nákup suvenýrů a poslední procházku po historické části města. Navštívili jsme opět Čokoládový dům a byli jsme se podívat v prodejně s perníkem místní výroby nebo s originálním alkoholem a odpoledne jsme zakončili na místním tržišti. Večer nás asi po hodině a půl dlouhém zpoždění čekalo vyhlášení.
2. místo – Tomáš David (M19)
3. místo – Martin Kinc (M19)
2. místo – Andriy Gomzyk (M20)
3. místo – Michal Klíž (M40)

Poslední den (Foxoring) – popisuje Vojta a Tomáš:
Poslední-odjezdový den jsem dopoledne běželi foxoring. Andrej, jako napůl domácí byl požádán o pomoc s pořádáním a dělal předběžce. Vybíhal dvacet minut před startem 0:00 a měl za úkol upravovat kontroly dle regulí. Tak jsme aspoň měli na startu větší jistotu ve kvalitní závod, kterým se také až na pár drobností doopravdy stal.

Junioři bohužel nedokázali proměnit svoje zkušenosti v medailové umístění, a tak na závěrečném vyhlášení pouze tleskali. Andrej se do výsledků kvůli organizování nepočítal. Tak naše barvy opět hrdě hájil Michal Klíž s bronzovým umístěním a Martinovi těsně unikla bedna (4. místo).

Cestou domů jsme se stavěli v menší domácí gruzínské restauraci (boršč s arménským chlebem a pelmeně, které nám doporučila paní domácí). Poslední zastávkou ve Lvově byla návštěva obchodu a na nákup proviantu. A toho taky bylo! Kaviár, pohanka, sladkosti, sýry, ryby nebo i také kvas nechyběl v našich nákupních košících.

Jízda autem ubíhala velmi rychle a dokonce na hranicích nás pustili dopředu díky malému Germanovi, takže průjezd hranicemi v rychlejším pruhu trval asi jen 1 hodinu. Gery se seznámil jak s tvrdě vypadajícím policistou, kterého pohled na dítě zjemnil na smějícího se strejdu, tak i s hlídacím policejním psem. Ten se od něho dokonce nechal bez větších problémů pohladit! Pro všechny v autě samozřejmě zážitek :) Ale pak cesta ubíhala rychle a za 6 hodin jsme s Martinem vystupovali v Olomouci, poté jsme v Hradci Králové vysadili Michala. Zbytek skupiny zdárně dorazil do cíle v Turnově ve 4 hodiny ráno, odkud se už každý domů dopravil sám.