Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

5 DAYS ARDF — 5 dnů ROB (Svratka 4.–9. 7. 2017)

Po roční pauze se do Čech opět vrátily na začátku prázdnin tradiční pětidenní závody. Pořadatelství se společně ujaly oddíly ROB Pardubice (FPA) a Radioklub OK1KYP Praha (ASP). Původní záměr s centrem v Milovech padl v zimě, kdy ubytovatel nepotvrdil slíbenou kapacitu a bylo třeba zaimprovizovat. Pro nové centrum bylo zvoleno město Svratka, kde se podařilo nalézt ubytování několika cenových kategorií — od tělocvičny, přes ubytovnu po hotelové bungalovy. Část závodníků se ubytovala v soukromí a některé oddíly využili menší možnosti na Milovech. Jak napsal delegát soutěže — tímto roztroušením po okolí mírně utrpěla sociální stránka akce. Pořadatelé se ale maximálně snažili o zpříjemnění a zjednodušení vzájemné komunikace. Při autobusové dopravě na dvě etapy byli závodníci dováženi téměř až k místu bydlení, každý ze tří dalších závodů se odehrával v blízkosti jiného ubytování — pokaždé to tedy měl blízko někdo jiný. Vyhlašování výsledků neprobíhalo každý večer, ale akumulovalo se obden (1+2. závod, 3+4. závod, 5. závod a celkové výsledky). Určitě nadstandardem byla možnost kulturního vyžití — ve Svratce probíhaly oslavy města a v rámci nich byla možnost návštěvy několika koncertů místních hudebních skupin i Katapultu, hasičská soutěž a další atrakce včetně večerního ohňostroje.

Pro závody na klasické trati byly použity terény a nové mapy Pustá Rybná z loňského orienťáckého mistrovství. Vysočinský terén byl běžecky obtížný, kromě zvlnění hlavně díky těžké kamenité podložce. Tratě z dílny Jaroslava Zacha a Jitky Šimáčkové se líbily, i když podmáčený les z noční bouřky působil řadě závodníků na 2m problémy se zaměřováním a dosažené výsledky překračovaly v řadě kategorií Pravidly stanovený směrný čas. Při pohledu na mapu a umístění kontrol však závodníci konstatovali, že délka i převýšení byly přiměřené a antény vysílačů správně nainstalované.

Tři další závody se běžely jako Mistrovství České republiky ve sprintu, štafetách a foxoringu. Autory tratí byli Jaroslav Zach, Pavla Šrůtová a Jiří Rudinský, pokaždé se běželo v novém terénu. Na dvě etapy se docházelo z centra soutěže pěšky. Řadu závodníků při příchodu na shromaždiště štafet u hotelu Svratka vyděsil pohled na místní sjezdovku s vyznačeným startovním koridorem přímo nahoru. Nakonec to nebylo tak zlé – koridor byl jen necelých 100 m a část startujících nemusela šplhat ani později až na vrchol kopce. Časy na jednotlivých úsecích se pohybovaly mezi nejčastěji mezi 15–20 minutami. Na shromaždišti vládla dobrá atmosféra, snad jediným nedostatkem bylo neozvučení prostoru shromaždiště (porucha zapůjčeného zařízení) a tím menší možnost informování o průběhu závodu. Oddělený prostor pro závodníky a fanoušky byl ale dobře vyznačen a po doběhu bylo možné přesunout se na louku a sledovat průběh štafetového klání. Pro centrum posledního závodu MČR foxoringu bylo zvoleno parkoviště na Milovech. Po doběhu mohli účastníci využít místní rybník ke koupání a zkrátit si čas před závěrečným vyhlášením a ukončení soutěže.

Akce se zúčastnilo celkem 179 závodníků z 10 zemí (ČR, Slovensko, Rusko, Polsko, USA, Ukrajina, Velká Británie, Francie, Norsko a Litva). Poměrně velká zahraniční účast nahradila výpadek části českých závodníků zejména mladších kategorií, kteří zřejmě dali přednost rodinným dovoleným nebo táborům. V kategoriích MD19–20 a u veteránů naopak nechyběl téměř nikdo ze širší špičky, neboť pro všechny to byly nominační závody na Mistrovství Evropy v Litvě. Pořadatele věnovali přípravě pětidenní akce nemalé úsilí a tak je potěšilo, že účastníci přicházeli poděkovat za pěkné pohodové prázdninové závody a odjížděli spokojeni.

Kompletní informace (výsledky, mezičasy, mapy s kontrolami) najdete na pořadatelském webu.

V celkovém hodnocení v součtu časů a počtu kontrol za čtyři individuální závody zvítězili a prvenství si připsali závodníci ze Slovenska (3), Ruska(3), Polska (1) a Česka (9):