Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.
navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....
ROB upoutávka...
Zhlédněte motivační video z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise: anglicky a rusky.

.: 4 DAYS ARDF — Mariánské Lázně :.

Další pořadatelem, který se úspěšně v letošním roce zhostil své úlohy byl oddíl Radioelektronika Cheb. Letošní čtyřdenní v Mariánských Lázních se povedly po všech stránkách — bezchybný průběh vlastních závodů, slušná konkurence domácích i zahraničních závodníků, ubytování ve dvou cenových úrovních v centru města i v odlehlejší ale velké pěkné tělocvičně a k tomu parádní letní počasí. Co více si mohli účastníci soutěže 4-DAYS ARDF přát?

Začínalo se trošku hekticky — ve čtvrtek odpoledne Mistrovstvím ČR štafet. A protože to byl první den svátečního prodlouženého víkendu, tak silnice podle toho vypadaly a účastníci dojížděli opravdu na poslední chvíli. Díky pochopení pořadatelů byl čas 00 mírně časově posunut, aby se mohli všichni přihlášení postavit na start. Ke konci závodu se trošku zkazilo počasí a většina prchla ke svým vozům a na ubytování.

S pořádáním štafet bohužel nemají ROB oddíly moc zkušeností a tak v cíli chyběly průběžné informace o tom, jak si jednotlivé štafety v kategoriích vedou a nezbývalo než sledovat stále doběhy svých konkurentů a předpokládat, že všichni mají správné kontroly. Výsledky byly vyvěšeny až pozdě večer v centru soutěže a to pouze souhrnný čas celé štafety.

Mistry ČR v závodě štafet se stali:
D14 — DCH (Gillarová Laura, Šimáčková Daniela, Chárová Anna)
D19 — Rusko (Rozhkova Ekaterina, Harlamova Anastasiia, Abdullina Ekaterina)
D20 — FPA (Léharová Alžběta, Hronová Klára, Horová Pavla)
D35 — GBM (Ondrouchová Ludmila, Látalová Alexandra, Hažmuková Pavla)
M14 — FPA (Klec Jakub, Rálišová Ida, Jelínek Tomáš)
M19 — GBM (Bžatek Vojtěch, Šrom Dominik, Kinc Martin)
M20 — FPA (Léhar Adam , Šimáček Martin, Šimáček Ondřej)
M40 — GBM (Mareček Jiří, Látal Miroslav, Mokrý Pavel)

V pátek 6. 7. čekal účastníky závod v pásmu 2m (144 MHz) na mapě Výhledy z kterého měla řada účastníků trošku strach. Po zkušenostech z tréninkového kempu před MS 2015 a výběrově-nominačního soustředění 2016 se vědělo, že v těchto kopcích nad Mariánskými Lázněmi to úplně dobře asi měřit nebude. Vítězové se do směrných časů většinou vešli, ale v druhé části startovního pole v jednotlivých kategoriích měla řada závodníků časy hodně nad 100 minut. Pro reprezentanty to byl nejen závod NŽ, ale současně jeden z nominačních závodů na MS do Koreje. V hlavních kategoriích zvítězili Alžběta Léharová (FPA) a Jakub Oma (FTU), v dalších pak výborně běželi a s velkým náskokem si pro zlatý stupínek doběhli například Barbora Doubravová (DCH — D12), Kryštof Milanovský (BKA — M14), Tomáš David (ELB — M19) a Jaromír Baxa (ELB — M60).

Třetí závod — sobotní klasická trať 3,5 MHz (80m) — byl asi nejdiskutovanějším závodem letošních 4D, běželo se na mapě Rádiovka 1:15000. Tento velmi těžký terén také znají účastníci MS 2015, soutěžilo se zde ve foxoringu. Staviteli tratí byli Jiří a Miroslav Vlach mladší a závod by snesl určitě přívlastek „mistrovský“ z hlediska náročnosti. Řada zejména starších závodníků měla výhrady k umístění kontroly č.3 ve strži anebo R5 uprostřed bažin a hustníků. Vítězství v kategorii žen si připsala Pavla Horová (FPA), v M20 opět doběhl nejrychleji Jakub Oma (FTU), junirské kategorie ovládli Anna Chmelařová (ASP) a Tomáš David (ELB).

Posledním závodem letošních vícedenních bylo Mistrovství ČR ve foxoringu. Na start odcházeli závodníci necelý kilometr od ubytování pěšky. Tratě na částečně revidované mapě Srnčí hřbet postavil Honza Michalec. A myslím, že se mu stavba povedla. Závodníci museli uvažovat, zda zvolí orienťácky přímý běh lesem plným klacků, podrostu i bažinek anebo mnohem delší obíhačky po cestách a průsecích „na jistotu.“ Pro vítězství bylo třeba neváhat a jít za azimutem, časy nejlepších se pohybovaly mezi 35–40 minutami.