Mistrovství světa - slovo závěrem

Mistrovství světa Liberec 

Nejvyšší světová akce  v rádiovém orientačním běhu se po 19 letech vrátila do Čech. Domácí Mistrovství světa, které na přelomu srpna a září proběhlo v Liberci a okolí, opět ukázalo, že Česko má na světové úrovni nejen závodníky, ale i pořadatele. Závody a tratě byly na skvělé úrovni, atmosféra byla famózní i přes deštivé počasí a to nejen pro závodníky, ale i diváky v cíli. 

Pořadatelům je třeba přiznat obrovský kus práce. Úkolu pořádání akce podobného formátu se zhostilo několik desítek dobrovolníků ze všech koutů republiky se ctí, díky jejich ochotě a nasazení dokázali šampionát dovést do zdárného konce. Někteří z nich doteď dotahují poslední organizační záležitosti, ač je šampionát již více než tři týdny za námi.

A jak tedy mistrovství vypadalo?

Prvních pár dní bylo věnováno možnosti individuálního tréninku v lokálních terénech, kde se závodníci mohli seznámit s podmínkami a technikou použitou na samotném mistrovství. Po oficiálním zahájení spolu s kulturním vystoupením přišly na řadu samotné závody.

Program jako téměř obvykle začínal první klasickou tratí na Bedřichovském Maliníku. Kamenité svahy byly zejména na dvoumetru nepříjemnou překážkou a stoupání ve strmém cílovém koridoru způsobilo, že někteří závodníci dobíhali z posledních svých sil. Nicméně toho se  čeští reprezentanti nezalekli a předvedli skvělé výkony.

Pro titul v kategorii juniorky si doběhla Markéta Tollarová o minutu následovaná Johanou Klecovou. V juniorech překvapil velmi solidním druhým místem Albert Plevný, věkem teprve dorostenec, který z letošního WYAC přivezl už dva tituly, následován na třetím místě Jakubem Klecem.

Lucie Matulová  zaběhla výborně a obsadila druhou pozici na osmdesátce za vítězkou Oleksandou Parkhomenko z Německa. Stejně tak o minutku zaostal na trati Ondřej Šimáček, který tak obsadil druhé místo za Vladyslavem Ischukem. Bronz brala Natálie Hiklová a zajistila tak Česku první místo v týmech.

Ve veteránech se to vítěznými časy jen hemžilo. V kategorii W35 získaly ženy ve složení Lenka Voráčková, Hana Fučíková a Iva Voráčková českou bednu, což samo o sobě byl fantastický výsledek, nicméně nikdo netušil, že budou obdobnou dominanci držet na všech čtyřech závodech! O další zlata se zasloužili Renata Čadová (W55), Zbyněk Žáček (M50) a Jiří Mareček (M60), stříbrné medaile Blanka Adámková (W45), Eliška Voráčková (W65), Karel Fučík (M40) a bronzy Iveta Machová (W55), Ludmila Poláková (W65) a Tomáš Hikl (M40).

Týmových medailí bylo z pásem nespočet, jen za první klasiku zněla česká hymna 8 krát z 12 kategorií a v každé kategorii obsadil český tým alespoň jednu medailovou pozici.

Sprint, jakožto původem česká disciplína, sliboval napínavé souboje o výsledky. A očekávání byla naplněna, ne-li dokonce překonána, závod byl napínavý do poslední chvíle. Na mapě Skalní brána postavil Mirek Vlach kvalitní a složitou trať – směrné časy byly malinko vyšší, ale s ohledem na typ terénu očekávatelné.

Markéta Tollarová opět kralovala své kategorii W19 a obhájila tak titul, opět o pár vteřin za ní následovala Johana Klecová. Martin Folwarczný (M19) zaostal o pouhých 9 vteřin za Danylem Dvornikovem z Polska a bral tak druhé místo. Bronz vyběhl Albert Plevný, který ztratil 40 sekund. 

Mužská kategorie slibovala největší drama, když se jako první z lesa objevil Karel Fučík, který s časem 17:56 dlouho vedl pořadí, než ho vystřídal Ondřej Šimáček s časem 16:17. Pár minut se nic nedělo, pak se z lesa objevil Jakub Šrom a o dvě vteřiny Ondru překonal. Jediným člověkem, který mohl tyto časy atakovat byl v tu chvíli velice zkušený Oleksii Ivanko, který ovšem v lese ztratil a doběhl až na čtvrté pozici, což mužům zajistilo českou bednu a Kubovi obhajobu titulu.

Stříbro získala v ženách s časem 20:36 po mateřské dovolené navrátivšíse Alžběta Hladíková, minutu a půl po Barboře Šimečkové ze Slovenska. Lucie Matulová bohužel o 4 vteřiny nedosáhla na bronz a brala tak neoblíbené čtvrté místo.

Ve veteránkách W35 vyhrálo všechny tři medaile trio ve složení Zuzana Kuriaková, Iva Voráčková a Blanka Adámková, ve W45 Pavla Hažmuková spolu s Jitkou Šimáčkovou obsadily první dva stupně a Eliška Voráčková ve W65 také získala zlato. Bronzy vyběhly Iva Marečková/W55 a Ludmila Poláková/W65.

Tomáš Hikl v M40 soupeře před sebe nepustil, jediný Serhii Shtanko z Ukrajiny jeho čas dorovnal a tak se oba dva radovali ze zlaté medaile. Kuba Oma si tak dosprintoval pro třetí příčku. V M50 ještě přidal druhé místo Antonín Šindelka, o půl minutku na bronz zaostal v M60 Jiří Mareček.

Po sprintu následoval den volna, který zejména zahraniční závodníci využili k prozkoumání Liberecka či Prahy. Reprezentace využila den k regeneraci a přípravě na další dva závody.

Druhá klasika na Břízkách patřila naopak dvoumetru v hlavních kategoriích. V této disciplíně historicky dominovali zahraniční závodníci, tudíž bylo o co bojovat. Cílová aréna na poloostrově Tajvan v Jablonci nad Nisou se jen hemžila diváky, zatímco trenéři napjatě čekali s pohledem střídavě na monitory a na doběhový koridor od majáku. 

Kdo jiný než Markéta Tollarová vyběhla třetí mistrovský titul v juniorkách, když své soupeřky porazila o více jak 5 minut. V juniorech přidal bronz opět Albert Plevný, který za vítězným Dvornikovem ztratil jednu relaci.

Perfektní závod předvedla Lucie Matulová, která ostatním soupeřkám utekla o tři minuty a zajistila si tak titul mistryně světa, na bronzové pozici ji doplnila Natálie Hiklová. V mužích prosvištěl tratí Oleksii Ivanko z Ukrajiny a skoro o dvě relace předběhl druhého Ondřeje Šimáčka a třetího Jakuba Šroma. Nicméně hned za nimi následoval Tomáš Hikl a kluci se tak mohli radovat nejen z medailí individuálních, ale i týmových.

Ženy W35 opět kralovaly trati, tentokrát v pořadí Hana Fučíková, Zuzana Kuriaková a Lenka Voráčková, stejně tak první dvě příčky braly v W45 Pavla Hažmuková a Jitka Šimáčková. Stříbro do kolekce přidaly Leona Soukupová (W55) a Eliška Voráčková (W65).

Překvapit se nenechali muži kategorie M40, Jakub Oma a Karel Fučík zajistili první dvě místa pro Česko. V M70 přidal solidní druhé místo Mojmír Sukeník a sbírku českých medailí zkompletoval Petr Hrouda bronzem z M50.

Mistrovství ukončil závod ve foxoringu na Bramberku. Terén velmi známý z několika orientačních závodů, se startem nahoře u rozhledny a cílem u vleku, spolu se spirálovitou stavbou značil jediné – potřebu se rychle rozhodnout. Na váhání nad pořadím nezbýval čas. Stavitel trati Jan Michalec se se závodníky nemazlil, některé kontroly bylo potřeba precizně nabíhat, jinak hrozila ztráta, která už se velmi těžko dorovnávala.

V juniorských kategoriích se ze stříbrné medaile radovali Věra Staňková a Martin Folwarczny, na třetím místě, stejně jako na dvoumetru, skončil Albert Plevný. V ženách si pro mistrovský titul doběhla Natálie Hiklová, těsně pod stupni vítězů skončila Iveta Šístková a Lucie Matulová, kde obě dělily od medaile necelé 2 minuty.

Z českých mužů si s tratí nejlépe poradil Libor Černocký, nováček v reprezentaci, který zúročil své zkušenosti z OB a dlouho pořadí vedl, než byl odsunut na druhé místo Oleksanderem Marchukem z Ukrajiny. 

Z veteránů přidali tituly Hanka Fučíková (W35), Jakub Oma (M40) a Oldřich Přinda (M70). O druhá místa se postarali Lenka Voráčková (W35), Jitka Šimáčková (W45), Leona Soukupová (W55) a Jaroslav Jirásek (M70). Bronz vyběhli Iva Voráčková (W35), Blanka Adámková (W45), Renata Čadová (W55) a Petr Hrouda (M50).

Tolik výsledky ze všech čtyř závodů a k nim přidáváme několik zajímavých faktů a postřehů od Jakuba Šroma:

  • Danylo Dvornikov, běhající za Polsko v kategorii M19, jako historicky první závodník z elitních kategorií (MD19 a MD20) vyhrál všechny čtyři individuální medaile na jedné vrcholné akci (ME/MS) . Přitom v roce 2022 na MS v Bulharsku vůbec nestartoval a tedy nezískal žádnou medaili.
  • České závodnice v kategorii W35 dominovaly startovnímu poli a jako první v historii dokázaly ovládnout všechny čtyři disciplíny, ve kterých vždy vyhrály všechny tři individuální medaile. Nikomu se to doposud na jediném šampionátu nepodařilo. Na tomto MS padla ještě jedna bedna ze stejného státu a sice v kategorii M21 ve sprintu, kterou opět ovládli Češi.
  • V roce 2004 se do kategorie mužů nominovali Karel Fučík, Jakub Oma a Tomáš Hikl. Karel Fučík tehdy zažil svoje nejlepší mistrovství, kdy se mu podařilo vyhrát tenkrát ještě obě disciplíny na klasických tratích. Letos se všichni o devatenáct let později zúčastnili mistrovství opět v mužské hlavní kategorii a doplnili tak duo Šimáček, Šrom. Karel Fučík dokonce i v 50 letech dokázal letos v mužích získat individuální bronz ze sprintu.
  • V elitních kategoriích se podařilo hned čtyřem závodníkům obhájit titul mistra světa z předchozího MS 2021 - Markéta Tollarová - Česko (W19), Olekssi Ivanko - Ukrajina (M21), Jakub Šrom  - Česko (M21) a Oleksandr Marchuk - Ukrajina (M21)

Mediální tým ve složení Ondřej Peč, Šimon Dukát, Martin Kinc, Matěj Šafář, Pavel Kolský a Kateřina Bžatková se během mistrovství velmi činil a tak z mistrovství vzniklo několik článků do českých médií, krátké sestřihy a v současnosti probíhá stříhání videa na budoucí reportáž. Kromě toho vznikla spousta oficiálních i dalších fotografií, které jsou k dispozici na odkazech níže.

Na níže uvedených odkazech naleznete některé hotové materiály

Zbývá jen poděkovat všem, kteří z MS 2023 udělali takovou akci, jaká byla – závodníci, trenéři, pořadatelé a samozřejmě diváci, bez jejichž podpory by při závodech v arénách nebyla taková skvělá atmosféra. Příští Mistrovství světa se uskuteční v roce 2025 v litevském Vilniusu, kde má česká výprava rozhodně co obhajovat.

(Pavel Kolský)


Vzkazovník

Smrcek | 07.12.2024 20:27:25
Teplice nocni
Moc dekuji za dnesni nocni oddilum Teplic a Liberce, super pratelsky zavod. Skoda ze jsem nemohl zustat do zitra. Smrcek :)
Vitek | 01.11.2024 10:17:56
Noční KT
Díky Illoně, Marcele a ASP za uspořádání hezkého nočního ROB minulý týden v Hodkovičkách. Potěšila největší účast dětí MD12 s doprovodem, kterým se dle reakcí noční dobrodružství líbilo. :-)
Pavel Kolský | 25.10.2024 11:14:39
Praha-Liška 2024
Pro všechny nadšence ROBu a hromadné dopravy máme dobrou zprávu - propozice na letošní Praha-Lišku jsou vydány!

Najdete je spolu s přihlašovacím formulářem na https://prahaliska.4fan.cz
Ivo Hažmuk | 20.10.2024 22:20:56
Dlouhá neděle 17.11.2024
Zveme všechny ROBuchtivé zájemce na již tradiční závod
17.11. (17 km, 11 kontrol)

Na propozicích i pokynech se pracuje.
Bude se jednat o foxoring a na něj navazující klasiku.
Místo konání je Brno, jeho blízké okolí a Bílovice n. Sv.

Pri informace pište mail na adresu prihlasky@diadia.cz.

Těšíme se na všechny odvážné

Pavla a Ivo Hažmukovi
Pohár přátelství 2024 | 12.10.2024 10:17:38
ON-LINE výsledky
ON-LINE výsledky Poháru přátelství můžete sledovat na www.vysledky.ardf.cz

Aktualně

Podporuje nás...

NSA.  pravidelně podporuje náš sport prostřednictvím dotačních programů

Zpravodaj ČUS

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.

Fotogalerie o ROB

navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....

ROB upoutávka...

Zhlédněte motivační videa z MS Liberec 2023 a z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise
Český olympijský výbor
Český olympijský výbor
Národní sportovní agentura
Národní sportovní agentura
Nadace sportující mládeže
Nadace sportující mládeže
OK2BWN Radio sports equipment
OK2BWN Radio sports equipment