.: Mistrovství světa Bulharsko :.

Krátké zprávy přímo z centra dění albenského hotelu Orchidea Park od mezinárodního rozhodčího Jirky Pavlů nebo závodníka Jakuba Šroma jste mohli sledovat průběžně od 30. 8. do 8. 9.


Nyní přichází čas na ohlédnutí za uplynulým šampionátem a rekapitulaci výsledků nejen českého družstva. Většina účastníků konstatovala, že z globálního pohledu proběhlo Mistrovství světa podle očekávání bez viditelných problémů. Zpracování map odpovídalo našim předpokladům, časy odjezdů, startů i vyhlášení se podařilo dodržovat podle časového plánu. Dá se říci, že bulharští pořadatelé ničím výjimečným nepřekvapili, ale ani nezklamali a dodrželi svůj obvyklý balkánský standard.



Jednou větší viditelnou trhlinou byly průběžné zdravotní problémy většího množství závodníků napříč všemi státy i kategoriemi, žaludeční nevolnost některým i znemožnila odstartovat nebo silně ovlivnila jejich výsledek. Zda tím byla vina místní strava, horké počasí, závodní únava nebo vše dohromady — o tom můžeme nyní jen spekulovat. Tyto problémy se nevyhnuly ani českému týmu, přesto všichni odstartovali podle nominace a snažili se o podání co nejlepšího možného výsledku.


Na klasické tratě byly vybrány lesy, které pro orientační běh ještě nebyly použity. Zmapované prostory pro MS byly poměrně malé, pro první klasiku měla mapa 1:15000 dokonce menší rozměr než A4. Ve všech čtyřech prostorech se vyskytovalo hodně zelené, přičemž ta nejtmavší barva znamenala opravdu nepříjemné většinou akátové a ostružinové neprůchodné křoví. Hluboké zářezy, dlouhá údolí s potoky a menší množství cest nutily závodníky k přemýšlení, zda volit delší obíhačky nebo riskovat přímý kratší postup v některých případech nepříliš běhatelným terénem. Překvapením pro nás všechny bylo pověření našeho mezinárodního rozhodčího Jirky Pavlů stavbou trati sprintu (o tom jsme se ale dozvěděli až zpětně po proběhnutí závodu).


419 = tolik se objevilo jmen ve výsledkové listině, některá pouze jedenkrát, jiná ve všech čtyřech disciplínách. Mezi nejvíce obsazené kategorie patřily muži M20–M50, ve kterých se na startu vystřídalo 67–62–57 závodníků, v kategorii D21 to bylo 36 žen. Mistrovství světa se zúčastnili reprezentanti 32 států, nejmenší výpravy byly dvě jednočlenné z Kazachstánu (KAZ) a Chorvatska (CRO). A zúčastněných zemí mohlo být ještě i více — bohužel zástupci Černé Hory (MNE) a Francie (FRA) startovali jen v soutěžích World Cup a následného světového šampionátu se nezúčastnili.


Ze 32 zemí se o medaile podělili závodníci 17 států. Vítězství v hodnocení národů letos připadlo Rusům, kteří měli převahu zejména na první klasické trati. Na druhém místě skončila Česká republika a s malým odstupem třetí Ukrajina. Shodně po deseti cenných kovech vybojovala Litva, Maďarsko a Německo.


poř.

stát suma z – s – b

1.

RUS

57

23 – 18 – 16

2.

CZE

42

14 – 15 – 13

3.

UKR

39

12 – 11 – 16

4.

LTU

10

3 – 6 – 1

5.

HUN

10

3 – 5 – 2

6.

GER

10

1 – 3 – 6

7.

SVK

4

2 – 2 – 0

8.

BUL

6

2 – 1 – 3

9.

SUI

3

2 – 1 – 0

10.

SWE

4

2 – 0 – 2

11.

BLR

4

1 – 2 – 1

12.

GBR

1

1 – 0 – 0

13.

POL

2

0 – 1 – 1

14.

NOR

1

0 – 1 – 0

15.

USA

2

0 – 0 – 2

16.–17.

KAZ

1

0 – 0 – 1

16.–17.

ROM

1

0 – 0 – 1

Bez medaile (15) — AUS, BEL, CAN, CHN, CRO, DNK, EST, FIN, JPN, KOR, MDA, NED, ROC, SLO, SRB.

 


Za Českou republiku startovalo v deseti různých kategoriích celkem 33 závodníků, z nichž 27 si přivezlo nejméně jednu z medailí.


Ve velké konkurenci se letos příliš nedařilo veteránům kategorií M50 a M60, nejblíže měl medaili na dosah Jirka Mareček — 4. místo ve sprintu a Mirek Vlach — 5. místo na 2m. V kategorii nejmladších veteránů M40 si dvě individuální medaile odvezl Antonín Šindelka (2. místo 80m a 3. místo foxoring), společně se Žáčkem a Šístkem získali zlato v družstvu v pásmu 80m. Titul Mistryně světa si připsala Jana Omová a k tomuto zlatu přidala ještě bronz ve sprintu, Eliška Voráčková ve stejné kategorii vybojovala bronz ve foxoringu a dámy kategorie D60 mají ve sbírce i dvě stříbra ze soutěže družstev na klasické trati (společně s Pátkovou). O kategorii mladší veteránky D50 ve složení Skřivanová, Soukupová a Šrůtová po zklamání na 2m získaly v posledním závodě společnou stříbrnou medaili, Dáša Skřivanová se radovala ještě ze dvou indviduálních bronzů ze sprintu a klasiky 80m. Nejúspěšnější veteránkou je ale PAVLA HAŽMUKOVÁ se ziskem tří zlatých medailí ze sprintu, klasiky 80m a soutěže družstev ve stejném pásmu (společně se Šimáčkovou a Ondrouchovou D35). Po několika bramborových čtvrtých místech se v posledním závodě zadařilo i Jitce Šimáčkové a i ona má individuální medaili — bronz z klasiky 80m.


Ještě více než veteránům se dařilo mladším kategoriím. Nelehkou úlohu koho zvolit nejlepším sportovcem budou mít na konci roku účastníci ankety. Shodně pět medailí, z toho tři individuální si přiváží muži JAKUB OMA a KAREL FUĆÍK. Mistrem světa se stal Kuba na 2m a Karel ve sprintu, společně s Tomášem Hiklem mají zlatou medaili ze soutěže družstev na 2m. Poprvé v historii stanuli v individuálním hodnocení čeští muži na všech třech stupních na nejméně oblíbeném závodě v pásmu 144 MHz. Ve výčtu individuálních cenných kovů M20 můžeme pokračovat – stříbro Oma sprint, Fučík 80m a Hikl 2m, bronz Fučík 2m a Oma foxoring, stříbro družstvo (Oma, Fučík, Šrom Jakub). První start na Mistrovství světa se Jakubu Šromovi vydařil i když na něj nakonec zbyla ve sprintu „bramborová medaile“ — od bronzu ho dělilo pouhých 9 vteřin, na 80m klasice skončil na pro reprezentaci bodovaném 8. místě a i jeho čas by stačil na zisk medaile pro družstvo, i když by měla hodnotu pouze bronzovou.


Velký návrat po 3 letech slavila MICHAELA OMOVÁ — dvojnásobná mistryně světa ve foxoringu a sprintu přidala ve třetím závodě stříbro z klasické trati 80m. Poslední individuální ženskou individuální medaili vybojovala Lenka Voráčková — 3. místo klasika 80m. Ženy si připsaly i dvě stříbra ze soutěže družstev — 80m ve složení Omová, Voráčková, Fučíkova a za 2m ve složení Voráčková, Léharová a Fučíková.


Celkem sedm individuálních medailí přiváží do České republiky naši junioři. Nejstarší z nich, kteří v této kategorii letos startovali naposledy se s juniory rozloučili ziskem mistrovského titulu — nejprve vyhrál MARTIN ŠIMÁČEK sprint, o tři dny později se ze zlata radovala KATEŘINA BŽATKOVÁ na dvoumetru. Dvakrát zněla česká hymna juniorům v soutěži družstev — za klasiku 80m pro Šimáčka, Kince a Šroma a za 2m pro Bžatkovou se Sobotkovou. Dva starty a dvě individuální medaile — to je statistika výkonu Vojtěcha Bžatka (stříbro za 2m a bronz za foxoring). Úspěšní byli i věkem ještě dorostenci Dominik Šrom a Anna Sobotková (ročník 2000). Oba shodně bodovali ve sprintu — stříbro Anička a bronz Dominik. Ani ze druhého závodu nevyšla juniorská družstva naprázdno – stříbrnou medaili mají junioři za 2m (Šimáček, Kinc, Bžatek) a bronzovou juniorky za klasiku 80m (Bžatková, Sobotková, Bouchalová).


Oficiální výsledky (PDF).
Mapy s kontrolami a vyhledávkami (PDF).
Výsledky u Karla-Heinze Schadeho.
Fotogalerie — Iurii Rogovinskii.


 

<MŠ>

Vzkazovník

Smrcek | 07.12.2024 20:27:25
Teplice nocni
Moc dekuji za dnesni nocni oddilum Teplic a Liberce, super pratelsky zavod. Skoda ze jsem nemohl zustat do zitra. Smrcek :)
Vitek | 01.11.2024 10:17:56
Noční KT
Díky Illoně, Marcele a ASP za uspořádání hezkého nočního ROB minulý týden v Hodkovičkách. Potěšila největší účast dětí MD12 s doprovodem, kterým se dle reakcí noční dobrodružství líbilo. :-)
Pavel Kolský | 25.10.2024 11:14:39
Praha-Liška 2024
Pro všechny nadšence ROBu a hromadné dopravy máme dobrou zprávu - propozice na letošní Praha-Lišku jsou vydány!

Najdete je spolu s přihlašovacím formulářem na https://prahaliska.4fan.cz
Ivo Hažmuk | 20.10.2024 22:20:56
Dlouhá neděle 17.11.2024
Zveme všechny ROBuchtivé zájemce na již tradiční závod
17.11. (17 km, 11 kontrol)

Na propozicích i pokynech se pracuje.
Bude se jednat o foxoring a na něj navazující klasiku.
Místo konání je Brno, jeho blízké okolí a Bílovice n. Sv.

Pri informace pište mail na adresu prihlasky@diadia.cz.

Těšíme se na všechny odvážné

Pavla a Ivo Hažmukovi
Pohár přátelství 2024 | 12.10.2024 10:17:38
ON-LINE výsledky
ON-LINE výsledky Poháru přátelství můžete sledovat na www.vysledky.ardf.cz

Aktualně

Podporuje nás...

NSA.  pravidelně podporuje náš sport prostřednictvím dotačních programů

Zpravodaj ČUS

Zpravodaj ČUS (dříve vydávaný pod názven Tělovýchovný pracovník ČSTV) — stáhněte si nejnovější číslo.

Fotogalerie o ROB

navštivte zatím asi největší fotogalerii o ROB, kterou pro Vás již tradičně připravuje ....

ROB upoutávka...

Zhlédněte motivační videa z MS Liberec 2023 a z dílny Ruského ROBáka Alexe Shejnise
Český olympijský výbor
Český olympijský výbor
Národní sportovní agentura
Národní sportovní agentura
Nadace sportující mládeže
Nadace sportující mládeže
OK2BWN Radio sports equipment
OK2BWN Radio sports equipment